Nutritional problems of large and giant breed dogs. Part I. Puppies

Feeding dogs is not a simple matter. Dogs are one of the most diverse animal species in the world. Thousands of years of evolution of the species of domestic dog (Canis lupus familiaris L.), have resulted in the fact that nowadays there are hundreds of dog breeds that differ not only in color, type of coat or character, but above all in size. No domestic animal has had a richer history of evolu tion in direct human contact than the domestic dog. Due to the growing awareness of the caregivers, the pet food market is changing dynamically. Foods are produced that are adapted to the dog’s age, lifestyle, physical activity and breed size. Despite this, often the animal’s diet is inadequate balanced. The caregivers make the mistake of choosing a food that is not adapted to the age and size of the dog. A common problem, for example, is to give puppy food to adult dogs of small breeds, although representatives of these breeds reach maturity more quickly than large breed dogs. Furthermore, the current nutritional guidelines do not provide recommended minimum and maximum amounts of any given nutrient based on the breed size of the dog. The purpose of this article is to characterize the most important nutrients, especially important in the nutrition of large and giant breed puppies.
Żywienie psów nie jest prostą sprawą. Psy są jednym z najbardziej zróżnicowanych gatunków zwierząt na świecie. Tysiące lat ewolucji psa domowego (Canis lupus familiaris L.) sprawiły, że obecnie wyróżnia się setki ras, które różnią się nie tylko barwą i typem sierści czy charakterem, ale przede wszystkim wielkością. Żadne zwierzę domowe nie miało bogatszej historii ewolucji w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem niż pies domowy. W związku ze wzrastającą świadomością właścicieli dynamicznie zmienia się rynek karm dla zwierząt. Produkowane są karmy dostosowane do wieku psa, jego trybu życia, aktywności fizycznej oraz wielkości rasy. Mimo to często dieta zwierzęcia nie jest prawidłowo zbilansowana. Właściciele popełniają błąd, wybierając karmę niedostosowaną do wieku i wielkości psa. Często spotykanym problemem jest na przykład podawanie dorosłym psom ras małych karmy dla szczeniąt, choć przedstawiciele tych ras osiągają dojrzałość szybciej niż psy ras dużych. Ponadto aktualne wytyczne żywieniowe nie wyróżniają zalecanych minimalnych i maksymalnych ilości danych składników pokarmowych w zależności od wielkości rasy psa. Celem tego artykułu jest scharakteryzowanie najważniejszych składników pokarmowych istotnych szczególnie w żywieniu szczeniąt psów ras dużych i olbrzymich.

domestic dog, large and giant breeds, puppies, nutrition, pies domowy, rasy duże i olbrzymie, szczenięta, żywienie

Kępińska-Pacelik J., Biel W. (2023) Nutritional problems of large and giant breed dogs. Part I. Puppies, Folia Pomer. Univ. Technol. Stetin., Agric,. Aliment., Pisc., Zootech., 366(65)1,36-46. doi 10.21005/AAPZ2023.65.1.4