Polymorphism in the GHRL Gene and Milk Production Traitsin Jersey Cattle

The aim of this study was to assess potential relationships between GHRL 4491A˃G genotypes and selected milk production traits, including milk yield, protein and fat content, and protein and fat yield. The study involved 180 Jersey cows. Genotypes of individual animals were determined using the ACRS and PCR-RFLP methods. The allele frequencies were as follows: A – 0.98 and G – 0.02. The conducted research revealed statistically significant relationships (P ≤ 0.05) between GHRL genotypes and milk protein content, and tendencies were observed regarding the association of genotypeswith analyzed milk production traits.
Celem prowadzonych badań było oszacowanie ewentualnych zależności pomiędzy genotypami GHRL 4491A˃G a wybranymi cechami użytkowości mlecznej (wydajność mleka, białka i tłuszczu oraz zawartość białka i tłuszczu). Badaniami objęto 180 krów rasy jersey. Genotypy poszczególnych osobników oznaczano przy użyciu metody ACRS oraz PCR-RFLP. Frekwencja alleli była następująca A – 0,98 i G – 0,02. W prowadzonych badaniach wykazano statystycznie istotne zależności (P ≤ 0,05) pomiędzy genotypami GHRL a zawartością białka w mleku oraz zaobserwowano tendencje do utrzymywania się powiązania genotypów z analizowanymi cechami użytkowości mlecznej.

GHRL, ghrelin, dairy cattle, single nucleotide polymorphism, grelina, bydło mleczne, polimorfizm pojedynczego nukleotydu

Śpiewak, M., Kowalewska, I. (2023). Polymorphism in the GHRL Gene and Milk Production Traitsin Jersey Cattle. Folia Pomer. Univ. Technol. Stetin., Agric., Aliment., Pisc., Zootech., 368(67)3, 35-40. doi 10.21005/AAPZ2023.67.3.4