Bladder Stones in a Nine Years Old Female Dog - Case Report

A nine years old female dog, crossbreed, spayed admitted to a veterinary clinic with a urinary tract problem. Symptoms have been grown slowly over six months. The dog was behaved normally at home, showing no pain. In the clinic the dog had ultrasonography of the abdominal cavity, the bladder wall was thickened, no other shading structures were found. It was deciding to do a diagnostic laparotomy. As a result of surgery, 4 stones were removed from the bladder. Oval stones with blunt edges, reached about 2 cm in diameter. Often non-specific symptoms may go unnoticed for a long time by the owner, and when the dog get to the veterinary clinic we can only chirurgic remove the stones. Especially, if urolithiasis is sterile urolithiasis and fills the entire bladder.
Dziewięcioletnia suczka, mieszaniec, wykastrowana, trafiła do kliniki weterynaryjnej z problemem układu moczowego. Objawy narastały powoli przez ok. 6 miesięcy. W domu pies zachowywał się normalnie, nie wykazywał oznak bólu. W klinice wykonano badanie USG jamy brzusznej, które wykazało, że ściana pęcherza była pogrubiona. Nie stwierdzono innych cieniujących struktur. Podjęto decyzję o wykonaniu diagnostycznej laparotomii. W wyniku operacji usunięto 4 kamienie z pęcherza moczowego. Owalne kamienie o tępych krawędziach osiągały ok. 2 cm średnicy. Niespecyficzne objawy kamicy mogą pozostać niezauważone przez właściciela przez długi czas. Gdy pies trafi w końcu do kliniki weterynaryjnej, jedynym rozwiązaniem jest często chirurgicznie usunięcie kamieni, zwłaszcza jeśli kamica moczowa jest jałową kamicą moczową.

urolithiasis, struvites, dog, kamica moczowa, struwity, pies

Jundziłł-Bogusiewicz, P., Gruszczyńska, J. (2023). Bladder Stones in a Nine Years Old Female Dog - Case Report. Folia Pomer. Univ. Technol. Stetin., Agric., Aliment., Pisc., Zootech., 368(67)3, 1-8. doi 10.21005/AAPZ2023.67.3.1