The Effect of Selected Factors on Rearing Performance of Charolais Calves

The aim of this study was to determine the effect of selected factors on rearing performance of Charolais calves to day 90 of life. The experimental material comprised 83 Charolais cows calving in the winter and spring seasons and calves they reared (84 head) to day 90 of life. All calves born by the experimental females were weighed at birth and then at days 30, 60 and 90 of life. Calves were also subjected to zoometric measurements. Their height at sacrum and width at hips were measured at days 10 and 30 of life. The increments for height at sacrum and width at hips between day 10 and 30 of life were calculated for the calves. Rearing indexes of the calves were assessed in terms of calf sex (heifer vs. bull calves), calving season (winter vs. spring), successive calving of the cow (1, 2, 3 and >3), parturition type (normal vs. dystocia), body condition of the cow after calving (good vs. poor). It was shown that rearing performance of Charolais calves to day 90 of life was significantly affected by their sex, calving season, parturition type and body condition of the dam during calving. The most advantageous results for the assessed rearing parameters of Charolais calves to day 90 of life were recorded for male animals born in the winter season coming from normal births and produced by dams in good body condition during parturition.
Celem pracy było zbadanie wpływu wybranych czynników na wyniki odchowu cieląt rasy charolaise do 90. dnia ich życia. Materiał doświadczalny obejmował 83 krowy rasy charolaise cielące się w sezonie zimowym i wiosennym oraz odchowane przez nie potomstwo (84 szt.) do 90. dnia życia. Wszystkie urodzone cielęta pochodzące od samic doświadczalnych zostały zważone w dniu urodzenia oraz w 30., 60. i 90. dniu życia. Zwierzęta poddano także pomiarom zoometrycznym. Wykonano pomiar wysokości w krzyżu oraz szerokości w biodrach w 10. i 30. dniu ich życia. Cielętom obliczono przyrost wysokości w krzyżu oraz szerokości w biodrach między 10. a 30. dniem ich życia.Wskaźniki odchowu cieląt oceniono, uwzględniając: płeć (cieliczka, byczek), sezon wycielenia (zimowy i wiosenny), kolejne wycielenie krowy (1, 2, 3 i >3), typ porodu (normalny i ciężki), stan kondycji krowy przy wycieleniu (dobra i słaba). Wykazano, że na wyniki odchowu cieląt rasy charolaise do 90. dnia ich życia istotny wpływ miały następujące czynniki: płeć, sezon wycielenia, rodzaj porodu oraz stan kondycji matki podczas wycielenia. Najkorzystniejszymi rezultatami w zakresie ocenianych parametrów odchowu cieląt rasy charolaise do 90. dnia ich życia charakteryzowały się zwierzęta: płci męskiej, wycielone w sezonie zimowym, pochodzące z porodów normalnych oraz urodzone przez matki będące podczas porodu w dobrej kondycji.

calf rearing parameters, Charolais cattle, parametry odchowu cieląt, bydło charolaise

Pytlewski, J., Antkowiak I. R., Czerniawska-Piątkowska, E. (2023) The Effect of Selected Factors on Rearing Performance of Charolais Calves. Folia Pomer. Univ. Technol. Stetin., Agric., Aliment., Pisc., Zootech., 368(67)3, 24-34. doi 10.21005/AAPZ2023.67.3.3