The study aimed to analyze polymorphisms located in exon 4 of the CATHL5 gene encoding the BMAP-28 protein and in exon 4 of the CATHL6 gene encoding the BMAP-27 protein concerning milk performance parameters, such as milk yield, fat, protein, and lactose content and somatic cell count in milk. The PCR-RFLP method using the ACRS technique was used in the study to create a cleavage site for enzymes. Based on the results of genotyping, results for individual SNPs were obtained, with statistically significant differences at the P ≤ 0.05 and P ≤ 0.01. Between individual genotypes of the studied polymorphisms and selected traits of milk production.
Celem pracy była analiza polimorfizmów zlokalizowanych w eksonie 4 genu CATHL5 kodującego białko BMAP-28 oraz w eksonie 4 genu CATHL6 kodującego białko BMAP-27 w odniesieniu do parametrów użytkowości mlecznej, takich jak: wydajność mleka, zawartość tłuszczu, białka i laktozy oraz liczba komórek somatycznych w mleku. W badaniach użyto metody PCR-RFLP z wykorzystaniem techniki ACRS do wykreowania miejsca cięcia dla enzymów. Na podstawie wyników genotypowania uzyskano wyniki dla poszczególnych SNP, w których istnieją statystycznie istotne różnice na poziomie P ≤ 0,05 oraz P ≤ 0,01 pomiędzy poszczególnymi genotypami badanych polimorfizmów a wybranymi cechami użytkowości mlecznej.

CATHL5, CATHL6, dairy cattle, single nucleotide polymorphism, bydło mleczne, polimorfizm pojedynczego nukleotydu, CATHL5, CATHL6

Hiller S., Kowalewska I. (2023) Polymorphism in BMAP-27 and BMAP-28 genes and their relationship with milk production traits in cattle, Folia Pomer.Univ.Technol.Stetin., Agric,. Aliment., Pisc., Zootech., 366(65)1,29-35. doi 10.21005/AAPZ2023.65.1.3