Powszechnie wiadomo, że jakość i ilość spożywanego pokarmu są istotnymi czynnikami wpływającymi na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz zwierząt. Kluczem do zdrowia i długiego życia jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Pogląd ten znany jest od czasów antycznych. Hipokrates około 400 p.n.e. ukuł sentencję „niech pożywienie będzie lekarstwem”, a powszechnie stosuje się maksymę „jesteś tym, co jesz”. Wskazuje to na konieczność pogłębiania wiedzy o działaniu i budowie układu pokarmowego, znaczeniu składników diety w utrzymaniu prawidłowej funkcji organizmu, a także możliwości modyfikowania czynności organizmu poprzez stosowanie funkcjonalnych dodatków do diety. Według danych statystycznych w Polsce żyje około 8 mln psów oraz ponad 6 mln kotów, a populacja tych zwierząt wciąż stabilnie wzrasta. Wraz ze zwiększającą się populacją naszych czworonożnych przyjaciół wzrastają roczne wydatki związane z ich utrzymaniem. Dotyczą one przede wszystkim karm oraz suplementów diety, akcesoriów pielęgnacyjnych oraz opieki weterynaryjnej. Wskazuje to również na rosnącą świadomość właścicieli w zakresie konieczności pogłębienia wiedzy na temat potrzeb bytowych zwierząt, w tym w zakresie doboru odpowiedniej dla nich diety, uwzględniającej potrzeby fizjologiczne gatunku, a także wiek, stan fizjologiczny, aktywność oraz ich typ użytkowy. W odpowiedzi na oczekiwania właścicieli zespół dlapsaikota.com zaprosił do współpracy ekspertów z całej Polski w celu przygotowania kompleksowego opracowania dotyczącego wyżej wymienionej tematyki, a także starając się przybliżyć zagadnienia związane z zaburzeniami łaknienia oraz wpływem odpowiedniego żywienia na dobrostan zwierząt. Z satysfakcją oddajemy w ręce czytelników pierwsze wydanie opracowania Żywienie a zdrowie psów i kotów z nadzieją, że jego lektura pozwoli na poszerzenie wiedzy oraz odpowie na pytania z zakresu prawidłowego żywienia psów i kotów.

anatomia aparatu trawiennego psa, anatomia aparatu trawiennego kota, histologia aparatu trawiennego psa, histologia aparatu trawiennego kota, składniki pokarmowe w żywieniu psów, składniki pokarmowe w żywieniukotów, prebiotyki w żywieniu psów, prebiotyki w żywieniu kotów, dieta BARF w żywieniu psów, zaburzeń płodności u samców psów, żywienie psów sportowych, żywienie psów seniorów, dobrostan psów, dobrostan kotów, łaknienie u kotów, łaknienie u psów, otyłość psów, otyłość kotów, stan skóry u psów, stan skóry u kotów, jakość okrywy włosowej psów, jakość okrywy włosowej kotów

Pilarczyk B., Lepczynski A. (Eds.). (2023). Żywienie a zdrowie psów i kotów : praca zbiorowa pod redakcją Bogumiły Pilarczyk i Adama Lepczyńskiego. Szczecin, Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, 271 s. ISBN 978-83-7663-336-7. https://hdl.handle.net/20.500.12539/1779